Jak uvařit pohanku? Výživná obilovina je vhodná pro moderní stravování
Pohanka vyniká mezi obilovinami snadnou přípravou a výživností. Ti, kdo se stravují bezlepkově, jsou s ní seznámeni dokonale, ale hodí se do jídelníčku každému. Dá se připravit naslano i nasladko, můžeme z ní připravit pomazánky, přidávat ji do výtečných placiček a karbanátků. Využití pohanky je mnohostranné a různorodé.
Příprava pohanky není složitá, ale nezkušení při ní mohou chybovat. Podstatné je, jakou pohanku chystáme k jídlu, protože potřebný postup může být odlišný. Jsou dvě varianty pohanky, se kterými se můžete setkat. Které z nich dáte přednost?
- Pohanka loupaná mechanicky: Na pohled je světlá, stačí ji spařit vařící vodou nebo vývarem, zakrýt pokličkou a nechat nabobtnat. Nejlepší je zabalit hrnec do ručníku a schovat na půl hodiny pod peřinu. Poté bude pohanka akorát k jídlu.
- Pohanka loupaná termicky: Je tmavá a tvrdá. Potřebuje delší vaření, při kterém ale přichází o hodnotné živiny.
Pohanka pro moderní vaření
Pohanka je výbornou surovinou pro snadné a rychlé vaření. K tepelně upravené pohance stačí přidat jednoduše orestovanou zeleninu - může to být mrkev, cibule, kapie, kukuřice, zelené fazolky, hrášek, nakrájená cuketa, rajčata, lilek, česnek, listový špenát i pórek. Když při servírování talíř s kopečkem pohanky a restované zeleniny ještě posypete strouhaným sýrem a ozdobíte cherry rajčátky, nakrájenou kapií a ledovým salátem, bude chuť naprosto dokonalá. Kdo chce, přimíchá i kousky upečeného kuřecího masa.
Pohanka nasladko i naslano
Pohanka výborně chutná připravená nasladko, stačí ji dochutit, osladit a doplnit ovocem i oříšky. Báječně se hodí také do různých placiček a karbanátků, je vhodná do jednoduchého bezmasého prejtu (sekané), který můžete upéct v pekáčku v troubě. Vyzkoušejte uvařenou pohanku přidávat do pomazánek - po vychladnutí ji promíchejte s tvarohem, pomazánkovým máslem a jemně nakrájenou cibulkou. Skvělým kořením, které pohanku báječně doplní, je čubrica. Doporučujeme vyzkoušet.
Pohanka a její uplatnění
Pohanku bychom mohli zařazovat do jídelníčku mnohem častěji než jsme obvykle zvyklí. K snídani ji lze připravit jako sladkou kaši nebo chutný nákyp s ovocem. Výborné jsou pohankové lívanečky s povidly a zakysanou smetanou. V poledne se pohanka uchází o naši přízeň připravená ve stylu "rizoto". Výborně se k ní hodí nejen zelenina, ale i houby (lesní nebo žampiony), kysané zelí nebo také maso. Doplnit a ozdobit ji můžete vejci usmaženými jako volská oka. Velmi dobře pohanku ochutí na cibulce osmažené droždí a kdo má rád uzeniny, může je také přidat.
Pohanková mouka
V kuchyni se výborně uplatní také pohanková mouka, se kterou se velmi dobře pracuje. Přidává se do bramboráků, lívanečků a palačinek, skvělá je do nejrůznějších dalamánků, rohlíků i bochníků chleba. Často se kombinuje s pšeničnou moukou, ale podle některých receptů pšeničnou mouku ani přidávat nemusíte. Pokud se rozhodnete vyzkoušet pohankovou mouku, počítejte s jejími výbornými výživovými vlastnostmi a jemnou oříškovou chutí.
Přejeme dobrou chuť.