Jaké bylinky pěstovat v zimě za oknem? Zelenina v zimním jídelníčku
V zimě je nám všechna čerstvá zelenina vzácná, to platí i pro bylinky a zeleninové natě. Venku je zima a mrazivo, ale i tak se můžeme zabývat zahradničením, tentokrát ovšem minimalistickým způsobem. A samozřejmě si dopřejeme dostatek zeleniny, kterou máme uloženou z minulé sezóny nebo si ji koupíme v obchodě.
Zahrádka za oknem přináší dvojí užitek, je pěkná na pohled a hlavně je pro nás zásobárnou vitamínů a živin, které se v chladném období roku vždy hodí. V obchodech si sazenice můžeme koupit, ale s množstvím to nepřeháníme. Za oknem není mnoho místa, proto se zaměříme na osvědčené a spolehlivé rostliny, které náš jídelníček příjemně doplní.
Zahrádka za oknem
Je několik rostlin, o kterých víme, že se jim na parapetu bude dařit. Některé z nich pěstovaly rády i naše babičky.
- Pažitka se pěstuje velmi snadno. Sazenice si buď koupíme nebo zkusíme rychlit rostliny z vlastní zahrady. Před rychlením vždy musí projít mrazivým počasím. Jakmile pažitka naroste, můžeme ji opakovaně sestřihnout, ale když se jí přestává dařit, přeneseme ji do chladna a na jaře vrátíme na zahradu. Jedná se o vytrvalou rostlinu.
- Naťová petržel je pouze dvouletka. V květináči za oknem ji rychlíme obdobně jako pažitku. Použít lze rostliny, které jsme vloni vyseli na zahradu.
- I některé bylinky z obchodu je možné alespoň krátkodobě pěstovat. Je příjemné, když místo sušených natí můžeme používat ty čerstvé, krásně voňavé.
- Řeřicha se snadno pěstuje na tácku, který vysteleme ubrouskem, vatou nebo papírovou utěrkou, navlhčíme a posypeme semínky. Povrch udržujeme stále vlhký a za několik dnů již můžeme začít sklízet.
- Naklíčená semínka jsou ceněným zdrojem důležitých živin. Nakličovat můžeme leccos, ale zvlášť oblíbené je nakličování fazolek mungo, vojtěšky, čočky i jiných semínek, včetně např. ředkviček.
Co rostliny potřebují k dobrému růstu
Rostliny, které mají vše, co potřebují, dobře prospívají a přináší užitek.
- Květináče nebo kelímky s rostlinkami umístíme na prosvětlený parapet.
- Důležitá je pravidelná a přiměřená zálivka - vhodné není přemokření, ale ani přílišné sucho.
- Květináče by měly být dostatečně prostorné, naplněné kvalitní zeminou, důležitý je také odtokový otvor. Postavíme je na podtácek, do kterého je zaléváme.
Další zelenina v zimě
Natí, které jsme schopni vypěstovat za oknem, není až tak mnoho, proto je dobře, že i další zelenina je pro nás v zimě poměrně snadno dostupná. Především využijeme zásoby, které jsme si uložili a připravili na zimu během pěstitelské sezóny. Jedná se hlavně o mraženou, sušenou, zavařenou nebo kvašenou zeleninu. Velkou výhodou je, že obchody jsou dnes vydatně zásobené a vybrat si může opravdu každý.
- Běžně je k dostání mrkev, petržel, celer i další kořenová zelenina.
- Koupit si můžeme i něco z plodové zeleniny, ale cena už bývá vyšší - rajčata, papriky, okurky, cukety, lilky i dýně jsou dostupné a nepatří již jenom k teplému období roku.
- Listová zelenina zahrnuje nejrůznější saláty, ale také rukolu, polníček a špenát.
- Cibule, česnek, zázvor i křen příjemně doplní náš jídelníček.
- Červené i bílé zelí se hodí do mnoha chutných jídel a zvlášť kysané je výtečnou pochoutkou.
Můžete se nechat inspirovat našimi recepty a zařazovat syrovou i tepelně upravenou zeleninu do jídelníčku co nejčastěji.