Velmi jednoduchým způsobem zahušťování polévek je zavářka, které se obvykle říká kapání. Velmi dobře se hodí do vývarů, a to zeleninových nebo masových - přesně tyto polévky totiž zahuštění potřebují. Aby byla polévka pěkně barevná a lákavá na pohled, dejte do ní nejprve vařit barevnou zeleninu. Mezi nejoblíbenější druhy zeleniny patří především mrkev, kořen petržele, celer (bulva), květák, mladý hrášek, růžičková kapusta, pór, sladká kukuřice a fazolové lusky.

reklama
26714 Zavářka do polévky - žížalky vnučky Verunky

Nejrychlejší zavářka do polévky

Kapání do polévky přidejte až ke konci vaření, když už bude zelenina skoro hotová, ale ještě křupavá. Polévku pak už stačí jen krátce povařit. Provedeme vás jednoduchým postupem. Na 1 litr polévky vám bude stačit zavářka z 1 vajíčka.

  1. Do hrnku dejte 1 vejce, 1 lžíci vody nebo mléka, 2–4 lžíce hladké mouky a špetku soli. Množství mouky závisí na velikosti vajíčka.
  2. Vše dobře prošlehejte vidličkou, vzniklé těstíčko lijte do vroucí polévky buď jen přes vidličku nebo přes hrubé síto. Polévku zatím nemíchejte.
  3. Dvě minuty nechte kapání provařit, pak již hrnec můžete odstavit.
  4. Tip: Hladkou mouku můžete nahradit i moukou polohrubou nebo hrubou, kapání pak bude mít trochu jinou konzistenci, bude nadýchanější než kapání z hladké mouky. Kypré a nadýchané je i kapání z dětské krupičky, které se častěji "rozpadá" a rozváří". Pokud zkusíte kapání z celozrnné mouky, počítejte s tím, že se bude snadno rozvářet.

Na závěr ještě přidejte do polévky trochu jemně nakrájeného pórku nebo jiných zeleninových natí, především celeru, petržele nebo pažitky. Natě si zachovají pěknou svěží barvu a dají polévce příjemnou vůni. Můžete hned začít servírovat.

1395 Polévka s kapáním
reklama

Podívejte se také do dalšího článku, který vám poradí i jiné způsoby, jak zahustit polévky.

reklama
reklama
reklama