Vánoční sušenky a perníčky: Co na jejich pečení potřebujeme, aby skvěle chutnaly
Drobné vánoční pečivo je v našich domácnostech takřka nepostradatelné. Tácky s lahodnými dobrotami lákají k ochutnávání a vybírat je opravdu z čeho. Před pečením si připravíme všechny potřebné suroviny podle zvoleného receptu. Stačí toho opravdu málo a ani nemusíme mít příliš zkušeností s pečením, přesto výsledek všechny nadchne.
Drobné sušenky, cookies, perníčky a další jemné pečivo je poměrně trvanlivé a na přípravu snadné. Přesto se pečlivě držíme receptu, aby výsledek dopadl podle našich představ. Základem je obvykle mouka, kromě obyčejné můžeme přidávat i celozrnnou - pokud dáváme polovinu mouky obyčejné hladké a polovinu celozrnné, výsledek bývá velmi dobrý a pečivo je výživnější. Některé recepty počítají i s ovesnými vločkami. Kromě mouky budeme potřebovat i vajíčka, obvykle je podáme z chladna asi půl hodiny před pečením, aby se před přípravou těsta zahřála na pokojovou teplotu.
Jak osladit těsto
Na přislazení těst často používáme cukr, může být obyčejný nebo také přírodní, který má výraznější chuť i barvu. Obvykle vyhovuje cukr krystal, ale pokud je nutné, aby se rychle rozpustil, je práškový cukr lepší volbou. Do některých druhů těst patří med (do perníčků) a v tom případě pak stačí přidat menší množství tekutých surovin. Práškový cukr, smíchaný s vanilkou, je oblíbenou možností, jak hotové pečivo obalit. Příkladem jsou nejen nepostradatelné vanilkové rohlíčky, ale také medvědí tlapky.
Jak ochutit těsto
Některé pečivo si bez typické vůně koření těžko představíme, ať už jsou to zázvorky, ke kterým samozřejmě patří vůně sušeného zázvoru, nebo perníčky s typickým perníkovým kořením a medvědí tlapky (pracny), které by bez skořice a hřebíčku nebyly to pravé. Nejoblíbenější druhy koření pro sladké pečení jsou skořice, zázvor, mletý hřebíček a také muškátový oříšek.
Jaký tuk patří do těsta
Bez tuku by to nešlo, ale otázkou je, jaký vybrat. Přiznat si musíme, že při nákupu nás kromě výsledné chuti ovlivňuje i cena, která je často vyšší, než bychom si přáli. Pokud však neplánujeme péct velké množství cukroví, vyplatí se dát přednost kvalitě. Máslo dodává pečivu výtečnou chuť, ale dáváme je hlavně do těst, která by bez něj nebyla to pravé (např. linecké). Přesto naše drobné pečivo bude chutné i s jinými tuky.
Nejoblíbenější přísady do těst
Přestože do těst patří jen několik surovin, dokážeme vykouzlit skvělé chutě, které se v mnohém tolik liší. Mimo poměru surovin za to mohou také další přísady, které naše sušenky úžasně vylepší a pozvednou.
- Čokoláda: Obvykle přidáváme čokoládu na vaření nebo také hořkou, obě pečivu dodají báječnou a typickou chuť. Pokud použijeme čokoládu mléčnou, výsledná chuť bude především sladká, a pokud bychom zvolili bílou, nemůžeme v pečivu očekávat typickou chuť čokolády.
- Ořechy: Výběr druhů je opravdu velký, ale nejčastěji používáme ořechy vlašské nebo lískové, do těst patří jemně pomleté, ale na zdobení některých kousků pečiva můžeme použít i rozpůlené (a nepolámané) vlašské ořechy. Podstatné je, aby ořechy byly kvalitní, nežluklé a bez plísní.
- Sušené ovoce: V některých sušenkách je nepostradatelné, použít můžeme různé druhy, některé je potřeba nejprve nadrobno nakrájet. Nejčastěji používáme rozinky, které před použitím raději zkontrolujeme, aby v nich nebyly žádné příměsi (především kamínky). Koupené ovoce dobře opláchneme.
- Kandované ovoce: Dá pečivu velmi dobrou, dalo by se říct skoro luxusní chuť. Navíc ho obohatí barevností. Před použitím ovoce opláchneme, aby se zbavilo lepkavosti, a pak osušíme.
Vyberte si některý z našich receptů a vyzkoušejte - jsou jednodušší než by se mohlo zdát, a navíc se jedná o recepty velmi rychlé na přípravu.