Kaše k snídani: Jednoduché a rychlé jídlo nám pomůže báječně nastartovat den
Kaše jsou na přípravu velmi jednoduché a snadné. Pokud je nezdobíme nákladnými surovinami, tak i levné. V dnešní době je zřejmě tou nejoblíbenější variantou kaše z ovesných vloček. Hotová je během chvilky a ozdobit se dá každý den trochu jinak. Nemusíme ale zapomínat ani na další chutné suroviny, které také mohou být báječným základem chutných kaší.
Ovesnou kaši připravujeme nejčastěji z jemných ovesných vloček, které zalijeme horkou vodou nebo mlékem a krátce povaříme. Můžeme zvolit také kompromis - polovinu vody a polovinu mléka. Mnozí z nás se kravskému mléku vyhýbají a dávají přednost alternativním nápojům. Pokud na vaření kaše použijeme vodu, přidáme k ní trochu sušeného sójového nebo pohankového mléka v prášku. Vhodné je též mléko krabicové, které se dá koupit v různých druzích - pohankové, sójové, ovesné, mandlové i jiné. Co se týče mléka, u dalších druhů kaší postupujeme obdobně.
Rýžová kaše s vůní skořice
Výborná je rýžová kaše, na jejíž uvaření už budeme potřebovat trochu více času. Obvykle na kaši volíme rýži kulatozrnnou, která je po uvaření krásně nadýchaná a jemná, výtečně se hodí i na nákypy. Rýži vaříme pozvolna a na talíři ji dochutíme skořicí nebo kakaem a medem. Vybrat si ale můžeme cokoliv jiného podle vlastních preferencí. Kaše vždy doplňujeme čerstvým, kompotovaným nebo sušeným ovocem. Zvlášť oblíbené jsou banány, které jsou zároveň skvělým sladidlem.
Pohanková kaše posypaná ořechy
K snídani se báječně hodí kaše pohanková a pokud máme světlou pohanku, bude ji stačit jen velmi kratičce provařit a potom nechat půl hodiny docházet, nejlépe pod peřinou. Pohanková kaše je velmi výživná, ale chuťově méně obvyklá. Výborně se k ní hodí hruškový i švestkový kompot, kakao, strouhané ořechy, případně kokos.
Jáhlová kaše se švestkami a rozinkami
Jáhlová kaše chutná zase úplně jinak. Vaření je potřeba důkladné a pokud doma máme pomalý hrnec, v případě jáhel jej můžeme využít. Chuťově je lze velmi dobře nakombinovat se švestkami, meruňkami nebo jablky. Pokud jáhel uvaříme více, z části lze připravit velmi chutný nákyp (jahelník).
Kuskus pro rychlé vaření
Ten, kdo spěchá, může k snídani nachystat velmi rychlý kuskus nasladko. Stačí jej pouze zalít horkou vodou a po chvíli chutně ozdobit. Kuskus je oblíbenou surovinou moderních hospodyněk a používá se jako rychlá příloha na doplnění slaných jídel - můžeme ho jednoduše posypat strouhaným sýrem a ozdobit dušenou zeleninou.
Krupičná kaše nás vrátí do dětství
Klasikou je kaše krupičná, mnozí z nás na ní vyrostli. Je snadná, chutná a mnohokrát osvědčená. Přestože častěji sáhneme po výživnější ovesné kaši, i na tu krupičnou nemusíme zanevřít. Dříve se zdobila především kakaem (nebo grankem), cukrem a rozpuštěným máslem. Dnes obvykle na zdobení používáme, stejně jako u jiných kaší, strouhané ořechy, semínka a nakrájené lahodné ovoce.
Máte ještě jiné oblíbené kaše? Při snídani si na nich jistě pochutnáte. Jen je nezapomeňte pěkně ozdobit. Nejenže tím budou lákavější, ale také výživnější.