Rajčatová passata
Uvařte rajčatovou passatu do zásoby! Můžete ji zamrazit po částech a pak rozmrazit a použít ve chvíli, kdy ji potřebujete. Hodí se k těstovinám, rýži i na pizzu.
Nejjednodušší je to udělat v mixéru s ramenem a hnětacím hákem (jinak hněťte vařečkou a pak na pracovní ploše, případně použijte ruční elektrický šlehač). Do mísy dejte mouku a sůl, droždí vmíchejte do vody. Počkejte 5 minut, než tekutinu použijete, abyste zjistili, jestli droždí funguje – nahoru začnou stoupat malé kousky.
Zapněte mixér a nalijte k mouce do mísy vodu s droždím. Udržujte rychlost na střední až vysoké, mělo by vzniknout těsto ve tvaru koule. Pokud se stále lepí, přidejte 1 – 2 lžíce mouky. Hněťte 5 – 7 minut, dokud nebude těsto lesklé. Po stisknutí prstem by mělo pružit. (Pokud hnětete ručně, zabere to asi 10 minut.) Pokud můžete, nepřidávejte příliš mnoho mouky. Jedná se o trochu lepivé těsto, které je lehké a krásně kyne.
Naolejovanýma rukama sejměte těsto z háku a mísy. Vymažte další mísu a vložte do ní těsto. Otočte ho, aby bylo lehce pokryté olejem ze všech stran. Překryjte ho potravinářskou fólií a utěrkou. Umístěte mísu na teplé místo bez průvanu a nechte kynuout, dokud nezdvojnásobí svůj objem. V teple by to mělo trvat 2 až 3 hodiny, pokud je ale chladněji, může těsto kynout i 4 hodiny. (Pokud těsto neplánujete použít hned, ale až za den nebo dva, dejte ho rovnou kynout do lednice; vyndejte ho pak zas až 3 – 4 hodiny před použitím. Nejprve ho promáčkněte a prohněťte na pomoučené ploše.)
Těsto rozdělte na 2 kusy pro velké pizzy nebo 4 menší a vytvarujte z nich kuličky (viz Tvarování těsta podle tipů níže) – poprašte je moukou, aby nelepily. Zakryjte je fólií a utěrkou a připravte si suroviny na obložení. (Porce pizzy můžete také zmrazit v sáčcích. Stačí je pak v ten samý den nechat povolit v lednici a pak nechat zahřát na pokojovou teplotu 3 hodiny před použitím.)
Pokud chcete získat vzduchové kapsy a lehké, ale křehké těsto, nepoužívejte váleček. Vyrovnává a vypouští vzduchové bubliny. (Během dvoudenního kynutí v lednici se vytvoří nejvíce vzduchových bublin – těsto z ní vyndejte tři až čtyři hodiny před použitím.) Pokud máte těsto v pokojové teplotě, můžete ho jemně tvarovat prsty. Jakmile má placka asi 16 cm v průměru, umístěte ji na hřbety rukou (nikoli na dlaně) a dál ji roztahujte až na 25 cm. Stejným způsobem tvarujte další pizzy, až budete mít všechny, můžete začít s dalším krokem. Jakmile dostanete natahování těsta do ruky, můžete experimentovat s dalšími tvary: obdélníky, ovály, šišky nebo čtvercové všechny budou vypadat autenticky.
Pro regulaci teploty je nejlepší venkovní plynový gril, ale dřevěné uhlí dodá vaší pizze autentičtější, kouřovou chuť. U plynu stáhněte intenzitu na střední plamen, aby se spodek pizzy nepřipálil. Při pečení na grilu s dřevěným uhlím nechte uhlíky nejdřív zšednout, než nad ně dáte pizzu.
Umístěte pizzu na pomoučený plech (bez okraje) nebo kámen. Mouka zajistí, že pizza hladce sklouzne na místo – olej nepoužívejte olej, protože se lepí.
Při pečení na dřevěném uhlí se ujistěte, že je gril rozpálený a plameny zhasly. Těsto položte na rošt, zavřete víko (pokud ho váš gril má) a nechte péct tři až čtyři minuty. Těsto se nafoukne; těsto je upečené, když má naspodu světle hnědé pruhy. Kleštěmi těsto stáhněte a otočte.
Sestavte si pizzu dle vlastního výběru – viz „Dobře se hodí“, kde najdete návrhy, čím pizzu obložit. Pamatujte, že u pizzy platí, že méně je více, protože těsto zůstane křupavější a obloha se lépe propeče.
Umístěte obloženou pizzu zpět na gril, nedopečenou stranou dolů, a zavřete víko. Pečte další tři až čtyři minuty. Až se sýr rozpustí, pizzu vyjměte.